Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Fragmensek szintézise és válogatása

Fragmensek szintéziséről nagyon keveset lehet megtudni az irodalomból, mivel mint már említettük, a legtöbb könyvtár elsősorban kereskedelmileg kapható molekulákból áll össze. A finomvegyszerek forgalmazásával foglalkozó cégek leginkább egyéb tevékenységük során intermedierként, vagy esetenként végtermékként előállított molekulákat árulnak fragmensként, tehát azok nem egy megtervezett fragmensszintézis program elemeiként születtek meg. A kereskedelemben kapható, olcsónak számító fragmenseket és ezekhez hasonló molekulákat nem érdemes szintetizálni, mert az egyenkénti szintézisek munkaköltsége nagymértékben meghaladhatja a beszerzés költségeit. A fragmensek párhuzamos szintézise nem könnyű, sőt sokkal nehezebb, mint hasonló megoldással gyógyszerszerű molekulákhoz jutni, különösen akkor, ha tényleges fizikokémiai tulajdonságaik ismeretlenek. A fragmensek kis mérete ugyanis általában nem ad lehetőséget a klasszikus könyvtárszintézisekben megszokott és eredményes „alapváz + reagens” megközelítés alkalmazására. Az alapváz ugyan egyéni szintézist kíván, de utána a megfelelően előkészített funkciós csoportokon keresztül azt gyorsan, akár robotok segítségével is változatos struktúrájú molekulakönyvtárrá lehet alakítani, ami összességében az egy anyagra jutó fajlagos előállítási költség jelentős csökkenéséhez vezet. A megközelítés fragmensszempontból azzal a hátránnyal bír, hogy az alapváz és a közvetlenül kapcsolódó atomok összes tömege a fragmenstartomány felső határa közelébe tolódhat, nem sok helyet hagyva a reagenseknek vagy más néven építőelemeknek a könyvtár diverzitásának biztosításához.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave