Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Organikus kation- és organikus aniontranszporterek (OCT, OAT)

Az OCT és OAT alcsaládok az oldott anyagokat szállító (SLC) fehérjék csoportjába tartoznak, mindkettő felvételt segítő, 542–556 aminosavból álló, feltehetően 12 transzmembránszakasszal rendelkező fehérje. OCT-transzporterek főként a bélhámsejtekben, májsejtekben és a közeli (proximális) vesecsatornák sejtjeiben; OAT-fehérjék a májsejtekben, a vesecsatorna sejtjeiben, a placentában és a vér-agy gátat alkotó sejtekben fordulnak elő. Az OCT-k kisméretű, viszonylag hidrofil kationokat szállítanak, főként ezek vizelettel történő kiválasztását segítik. Inhibitoraik hasonlóan pozitív töltésű, de inkább hidrofób anyagok. Az OCT-k polimorfiája, gátlása jelentős mértékben befolyásolhatja kationos gyógyszerek (főleg a metformin) diszpozícióját. Az OAT-k a vérkapillárisból a vesecsatorna epiteliális sejtjeibe szállítanak különféle, többnyire egyszeres negatív töltéssel rendelkező molekulákat (laktám típusú antibiotikumok, nem szetroid gyulladásgátlók, vírusellenes vegyületek, mint az aciklovir és számos más gyógyszer), bár az OAT3 néhány pozitív töltésű molekulát (pl. cimetidin) is képes szállítani. Ismert OAT-inhibitor a probenecid.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave