Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Transzferázok

Az az általánosan elfogadott megállapítás, amely szerint a metabolikus reakciók általában inaktiválják a farmakológiailag aktív, illetve kémiailag reaktív anyagokat, növelik a vegyületek vízoldékonyságát és elősegítik vizelettel, epével történő kiválasztásukat, többnyire helytállóbb a fázis II, mint a fázis I reakciók esetén, de itt sem tekinthető abszolút érvényesnek. A fázis II reakciók során különféle transzferázok kisebb-nagyobb, általában poláros csoportokat kapcsolnak (konjugálnak) a molekulák fázis I reakcióban kialakított, vagy már eleve meglevő funkciós csoportjaihoz. A kapcsolt csoport lehet metil- vagy acetilcsoport, szulfát és foszfát vagy nagyobb poláros molekula, mint a glukuronsav, aminosavak (pl. glicin és glutamin) és a tioltartalmú tripeptid a glutation (GSH, ɣ-glutamil-ciszteinil-glicin). A transzferázokat rendre az általuk kapcsolt csoport alapján nevezik el (pl. N-acetil-transzferáz, NAT). Konjugációs reakció hozzávetőleg a gyógyszerek 15%-ának metabolizmusában fordul elő. Leggyakoribb a glukuronsavas konjugáció és az acetilálás, a reaktív gyökök semlegesítésében külön jelentőséggel bír a glutation konjugáció.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave