Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Enterálisan adagolt gyógyszerek felszívódása

A legtöbb gyógyszer tervezett adagolási formája a szájon át történő, orális alkalmazás, mivel az orális adagolási forma egyszerűen használható, nagy tömegben, gazdaságosan gyártható, és rendszerint hosszan eltartható. Az orálisan adagolt gyógyszer általában nem időzik a szájban, hanem a nyelőcsövön keresztül egyenesen a gyomorba kerül. A gyomorban viszonylag nagy térfogatú, savas folyadék (emberben, éhomi állapotban kb. 0,5 L, pH 1–2, étkezés után 1–3 L, pH 3–6) fogadja. Az éhomi gyomortartalom minimálisan sósavat és enzimeket (fehérjebontó pepszint, illetve a nyállal lenyelt szénhidrátbontó amilázt) tartalmaz, az étkezés utáni szervetlen sók, szénhidrátok, fehérjék és zsírok változatos elegye. A gyomor folyamatos perisztaltikus mozgással keveri és időről időre a vékonybélbe üríti tartalmát. A gyomor belső felszíne viszonylag kicsi (kb. 1 m2), vérellátása szerényebb, mint a vékonybélé, és viszonylag gyorsan ürül (lásd alább), így rendszerint csekély mértékben járul hozzá a felszívódáshoz. A vékonybél (a felszívódás fő helye) három szakaszból, a nyombélből, éhbélből és csípőbélből áll. A vékonybélben a pH folyamatosan változik, emberben, éhomi állapotban pH 4,4-től (nyombél) pH 8-ig (csipőbél vége). A nyombélbe szájadzik az epevezeték és a hasnyálmirigy vezetéke. Előbbin felületaktív epesavakat is tartalmazó epe, utóbbin emésztőenzimek kerülnek a bélbe. A vékonybél utáni szakasz a vastagbél, mely a vakbélből, a felszálló, a keresztben futó és a leszálló vastagbélszakaszokból, valamint a végbélből áll (4.15. ábra). Egészséges vastagbélben, a víz és a sók felszívódásán túl, érdemi felszívódás rendszerint nem történik, gyulladás esetén azonban toxikus fehérjék (pl. bakteriális endotoxinok), sőt egész baktériumok is áthatolhatnak a vastagbélen.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave