Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


In vivo toxicitás

A szerkezet/toxicitás összefüggések vizsgálata számos hasznos megfigyelést hozott, amelyeket a vezérmolekula kiválasztásánál és optimálásánál hasznosítunk. Ez azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy hatóanyagunk – egy bizonyos dózis felett – toxikus tüneteket okoz. A gyógyszerjelölt molekula embereken végzett, klinikai vizsgálatai engedélyhez kötöttek, és az engedély feltétele egy meghatározott protokoll szerinti gyógyszerbiztonsági vizsgálatsor lefolytatása. Erre vonatkozóan e könyv írásakor a „Guidance on Nonclinical Safety Studies for the Conduct of Human Clinical Trials and Marketing Authorization for Pharmaceuticals M3(R2) Current Step 4 version dated 11 June 2009” ad iránymutatást. E dokumentum célja nemzetközi szabványok ajánlása a klinikai vizsgálatokat támogató nem klinikai biztonsági vizsgálatok lefolytatásához, valamint az európai, amerikai és japán gyakorlatot harmonizálása. Szándéka szerint elősegíti a biztonsági vizsgálatok megfelelő kivitelezését a felhasznált állatok és a gyógyszerfejlesztéshez szükséges más erőforrás mennyiségének csökkentése mellett. A forgalomba hozatalig elvégzendő, annak feltételeként szabott biztonsági vizsgálatok általában magukba foglalnak farmakológiai, általános toxikológiai, toxikokinetikai, nem klinikai farmakokinetikai, reprodukciós, genotoxicitási és a tartós szedésre tervezett gyógyszerek esetén carcinogenitási vizsgálatokat.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave