Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


QSAR-leírók (deszkriptorok)

A vegyületek leíróinak, matematikailag a QSAR-egyenletek független változóinak, rendkívül változatos paramétereket javasoltak. Ezek elvileg lehetnek mért tulajdonságok, de a számított tulajdonságok nagy előnye hogy többnyire gyorsabban és olcsóbban előállíthatók, továbbá fizikailag nem létező, például tervezett vegyületekre is számíthatók. A leírókat csoportosíthatjuk aszerint, hogy a molekulák atomjainak és kötéseinek ismeretéből, vagy más néven 2 dimenziós szerkezetéből, vagy pedig a 3 dimenziós szerkezetből származtathatjuk őket. Néhány egyszerűbb leíró a molekula teljes töltése, bizonyos típusú atomok száma vagy az aromás kötések száma. A molekula topológiáját tükrözi a Kier-féle konnektivitási index, vagy a távolságmátrixból (distance matrix) származtatott leírók. A molekulák 3 dimenziós szerkezetéből számítható például a dipólus momentum, vagy az oldószer által hozzáférhető felület (solvent accessible surface area, SASA). Esetenként kvantumkémiai leírókat is alkalmazunk, mint amilyen például a HOMO (highest occupied molecular orbital) energia. A 3 dimenziós QSAR-módszerek különböző terek (pl. elektrosztatikus, vagy van der Waals-) rácspontokban számított értékeit alkalmazzák leírókként. A felsoroltak csak érzékeltetni kívánják a lehetséges leírók sokszínűségét és nem törekednek teljességre.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave