Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Szabályalapú modellek

A P-gp modellezés területén a szubsztrát- és inhibitormolekulák közötti különbségtétel sokszor nem egyértelmű, ami megnehezíti az adatkészletek összeállítását. Sok, klinikailag releváns P-gp szubsztrát egyben gyenge inhibitor, és sok inhibitor egyben gyenge szubsztrátként viselkedik. Sok anyag, ami magas koncentrációban inhibitorsajátságokat mutat, alacsony koncentrációban szubsztrátként viselkedik (Scala és mtsai 1997). Ez az ellentmondásos helyzet nagyban megnehezíti megfelelő minőségű adatkészletek összeállítását, hiszen a szubsztrát, nem szubsztrát és inhibitor sajátságok függenek a felhasznált biológiai módszertől és az alkalmazott koncentrációtól. Petrauskas és munkatársai (Didziapetris és mtsai 2003) több mint 1000 mérési adatot vizsgáltak meg, melyből 220 tekintetében tudták egyértelműen eldönteni az adott vegyület P-gp-vel szemben mutatott szubsztrátsajátságait. Jól interpretálható molekulaleírókat használva (Abraham-féle H savasság és H bázicitás, hidrogén kötés akceptor és donor atomok száma, a legerősebb savas disszociációs állandó pKAa, legerősebb bázikus disszociációs állandó pKBa, forgatható kötések száma, molekulatömeg, TPSA, logP) rekurzív partícionálás módszerrel létrehozták a P-gp szubsztrát jelleg előrejelzésére használható „négyes szabályt”. A szabály értelmében egy molekula valószínűsíthetően P-gp szubsztrát, amennyiben (N + O) ≤ 8, MW > 400 és pKAa > 4, míg valószínűleg nem szubsztrát, ha (N + O) ≤ 4, MW < 400 és pKBa < 8. Ennek megfelelően, ha egy molekulának nagy a molekulatömege, bázikus karakterű és hidrogénkötés kialakításában részt venni képes heteroatomjainak száma is nagy, az valószínűleg P-gp szubsztrátként viselkedik.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave