Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


CYP inhibitorsajátság előrejelzése

A metabolikus enzimek inhibitorai súlyos gyógyszerkölcsönhatásokat okozhatnak, így vizsgálatuk a preklinikai kutatás vezérmolekula optimálási fázisában általános. A CYP inhibitor jelleg előrejelzésére számos in silico QSPR, fehérjeszerkezet, illetve farmakofór megközelítést felhasználó módszert találunk az irodalomban. Különböző molekulaleíró készletek felhasználásával gyors diszkriminációs eljárások (virtuális szűrő) is ismertek CYP inhibitorok és nem inhibitormolekulák elkülönítésére. Ezek az eljárások legtöbbször PLS, ANN, fordított particionálás (reverse partitioning, RP), döntési fa és más diszkriminációs statisztikai módszereken alapulnak. PLS-módszeren alapuló CYP3A4 modell segítségével 311 inhibitor osztályokba sorolt IC50 adatát, valamint CATS (topológiai atompár molekulaleíró) és Ghose Crippen (atom centrált fragmens molekulaleírók, melyeket eredetileg logP becsléshez hoztak létre) leírókat felhasználva, a külső validációs halmazon elért helyes osztályozási arány (classification rate, CR) 95% volt (Zuegge és mtsai 2002). Mesterséges ideghálózat és kétdimenziós molekula-ujjlenyomatok felhasználásával létrehozott diszkriminációs modell a CYP3A4 inhibitorok 97%-át, míg a nem inhibitor molekulák 95%-át jelezte helyesen előre (Molnár és Keserű 2002). Mesterséges ideghálózatok és Bayes-hálózatok felhasználásával és 600 vegyület CYP2D6 gátlási adatának (106 inhibitor, 494 nem inhibitor) segítségével létrehozott konszenzusmodell 95%-os osztályozási arányt ért el. A mesterséges ideghálózat bemenő adataiként elektrotopológiai (E-state) leírókat, valamint molekula-ujjlenyomatokat, a Bayes-hálózathoz funkciós csoport ujjlenyomatot, valamint egyszerű hidrogénkötés létrehozási képességre és lipofilitásra utaló leírókat használtak.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave