Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Metabolikus aktiválással képződött toxikus anyagok

A nem kívánt kölcsönhatások közül különösen veszélyes az idioszinkráziás gyógyszerreakció. Idioszinkráziának nevezzük a szervezet (túl)érzékenységét egyes kis molekulájú anyagokkal, gyógyszerhatóanyagokkal szemben. Az idioszinkráziás gyógyszerreakciók nagy veszélye, hogy a legtöbb ilyen hatást gyakran a késői klinikai vizsgálatok, sőt csak a széles körű klinikai alkalmazás során fedezik fel. Ezeket a reakciókat, természetüknél fogva, nagyon nehéz előre jelezni, és egy-egy későn felfedezett káros mellékhatás jelentős károkat okozhat a betegeknek, és a piacról való kivonásból adódó hatalmas anyagi és presztízsveszteség miatt az érintett gyógyszergyáraknak egyaránt. Az idioszinkráziás gyógyszerreakciók okait számos hipotézis próbálja magyarázni, a gyógyszerkémikus számára azonban legfontosabbak a reaktív molekulák és az aktiválódásuk után belőlük keletkező fehérjeadduktok, amelyek immun- vagy hiperszenzitivitási reakciókat indítanak el.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave