Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A gyógyszerjelölt

A vezérmolekula optimálása a gyógyszervegyész leglényegesebb, legnehezebb és leginkább munka- és időigényes feladata (részletesen lásd a 4. fejezetben). A célkitűzés itt már magától értetődően olyan hatóanyag előállítása, ami a komplex biológiai jellemzés alapján alkalmas a preklinikai és vélhetően a klinikai fejlesztésre is. A munkát az teszi különlegesen nehézzé, hogy sok, egymásnak sokszor részlegesen ellentmondó szerkezeti követelménynek kell egyidejűleg megfelelni ahhoz, hogy a kiválasztott hatóanyag kellően hatásos, kellően ártalmatlan, megfelelően felszívódó kívánatos hatásidejű és megfelelő metabolikus profillal rendelkező vegyület legyen, ami ráadásul szabadalmilag is megfelelően védhető. Ennek a feladatnak a megoldását csak részlegesen segítik a projekt során megismert szerkezet-hatás összefüggések. További – ugyancsak részleges – segítséget nyújthatnak az ADME-sajátságokra vonatkozó szakértői rendszerek (vö. 1.4.4. fejezet). A gyógyszervegyész munkájának teljes szépsége megmutatkozik egy-egy kutatási projekt eredményeinek és buktatóinak elemzésében, amelyre a 4.6. fejezetben kerítünk sort.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave