Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Adagolás

Az 5.37. ábrán bemutatott besorolási rendszer, mint legrosszabb eset, 100%-os akkumulációt feltételez, mely megfelel a kerülendő összeméréses technológiáknak. Ha a technológiát úgy alakítjuk ki, hogy az akkumulálódás mértéke csökken, akkor hűtési elégtelenség fellépésekor a főreakció által adiabatikusan elérhető maximális hőmérséklet is csökken. Ezért az összeméréses technológiák biztonságos alternatívája azok adagolásosra történő módosítása. Szerencsés esetben akkumulálódásmentes technológia dolgozható ki, olyan technológiai hőmérséklet, adagolási idő, és koncentrációviszonyok megválasztásával, ahol a hőtermelődésért felelős reakció már kellően gyors ahhoz, hogy a beadagolt reagens, vagy több reakció esetén annak kiindulási intermedierje ne akkumulálódjon. Ekkor a technológia adagoláskontrollálttá válik, vagyis az adagolás leállításával a reakció, a hőtermelődés azonnal megszűnik. A technológia megvalósítása ezzel biztonságosabb lesz. Veszélyességi besorolása mégsem változik, hiszen ha valamely hiba folytán a reagens egyben, gyorsan jut be a reaktorba, akkor újra az összeméréses helyzet áll elő.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave