Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Adiabatikus kaloriméterek

Adiabatikus kaloriméterekben arra keressük a választ, hogy hogyan zajlana üzemi méretben a reakciómegfutás. Ezért kis méretű kevert cella felfűtése, vagy reakcióhő általi magas hőmérsékletre való adiabatikus módon történő felfűtődése során mérjük a minta hőmérsékletének és a cellában kialakuló nyomásnak a változását. A mérések biztonságosak, mivel a mintatartó cella térfogatához viszonyítva nagy térfogatú, 100 bart meghaladó nyomást elviselő, lefúvatórendszerrel ellátott nyomástartó edényekben történnek. Legtöbbjüknél a keverés megoldott, ezért többfázisú reakcióelegyek is vizsgálhatóak velük. A mérések választ adnak arra, hogy mekkora a reakciómegfutás kezdeti hőmérséklete (Tonset), az adiabatikus hőmérséklet-emelkedés (ΔTad), a hőmérséklet-emelkedési sebesség és nyomásemelkedési sebesség lefutása, az adiabatikus indukciós idő, a reakciómegfutás kinetikája, a keletkező gáz mennyisége, a reakciómegfutás módja, s jár-e felhabzással vagy sem, mely információk a hasadótárcsa-méretezéshez is feltétlen szükségesek.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave