Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A hatóanyag kristályosításának méretnövelése

A fejlesztési munka célja megbízható, robusztus és gazdaságos, azaz méretnövelhető eljárás kidolgozása a hatóanyagjelölt üzemi gyártására. Robusztus a gyártási módszer, ha a termék, mennyiségét és minőségét tekintve reprodukálható, anélkül, hogy a kidolgozott módszer tekintetében váratlan problémákkal kelljen szembenéznünk. Általános elv, hogy célszerű a gyártási paraméterek optimumán dolgozni (plató), amin azt értjük, hogy a paraméterektől való eltérés nem, vagy csak kis mértékben jelentkezik az eredményben. Az optimális gyártási paramétereket kísérlettervezéssel lehet a leghatékonyabban meghatározni (Zlota 2007). A kristályosítási folyamat méretnövelése bizonyos fokig eltér a kémiai szintézislépések méretnövelésétől. Az általános elvárások kiegészülnek néhány, speciálisan a hatóanyagjelölt szilárd formájára vonatkozó tényezővel (Farkas 2005):

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave