Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Ionos kötések

Az elektrosztatikus vonzás viszonylag nagy szabadentalpia-változással (4,8–9,6 kcal/mól) járó kölcsönhatás, amelynek erőssége körülbelül 10-szer kisebb mint egy átlagos kovalens kötésé. Az ionos kötés különböző töltéssel rendelkező csoportok, például karboxilát és ammonium ionok között jön létre. A kölcsönhatás erőssége fordítottan arányos a töltések közötti távolsággal (Coulomb-törvény), és nagymértékben függ a környezet jellegétől. Hidrofób közegben az ionos kölcsönhatások erősebbek, mint polarizáltban. Mivel a makromolekulákon előforduló kötőhelyek túlnyomórészt hidrofób természetűek, az ezeken belül kialakuló ionos kötés jelentősen növeli a kötés erősségét. Az ionos kölcsönhatások hatósugara a többi gyenge kölcsönhatáshoz képest viszonylag nagy, így a kötőzsebbe való illeszkedés kezdeti fázisában játszanak fontos szerepet.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave