Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Mechanizmusalapú megközelítések

A sokféle gyógyszerkutatási stratégia egyik alapvető és közös igénye az olyan hatásos molekulák megtalálása, amelyek a gyógyszerré válás egyéb, sokrétű kritériumainak is megfelelnek. A hatásosságra a mechanizmusalapú megközelítés egyfajta előzetes garanciát jelent, hiszen a kiválasztott célpont és az indikáció kapcsolata előzetes – többé-kevésbé megalapozott – ismereteken alapul. Ennek köszönhetően a mechanizmusalapú megközelítés az egyik leghálásabb és legnépszerűbb gyógyszerkutatási stratégia. Egy adott molekuláris célponthoz társítható indikációs kör egészen eltérő méreteket mutathat. Például egy H2 antagonista mechanizmus indikációi szinte kizárólag az ehhez a szignalizációhoz társuló savelválasztás redukciójához köthetők, míg egy nukleáris receptor támadáspontú glükokortikoid mechanizmushoz rendkívül eltérő pathomechanizmusú indikációs körök kapcsolhatók az indikációk sokaságával. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a ma használatos gyógyszerkincsünk kb. egyharmadának a gyakorlatban használatos indikációja nem a kutatási koncepciónak, hanem a klinikai tapasztalatnak megfelelően alakult. Elég utalni a szildenafilra, amely antianginás szernek indult, a lamotriginre, amelyet folsavantagonistának szántak, vagy a talidomidra, amely gyenge altatóként kezdte tragikus pályafutását.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave