Tóth Ákos

Kultúrafinanszírozás


Az Európai Unió kultúrafinanszírozása

Az Európai Unió a tagállami kultúrafinanszírozás arányához képest kis szerepet vállal a kultúra finanszírozásából. 2000 és 2006 között 287 millió eurót különített el a központi költségvetésből, mely 0,03 százaléka az összköltségvetésnek. Ez az összeg 7 cent támogatást jelentett egy uniós állampolgárra lebontva. A 2007–2013-as költségvetés tervezetének készítésekor felmerült az összeg növelésének igénye. A fő célkitűzés az volt, hogy a korábbi egy főre jutó 7 cent támogatást 70 centre növeljék. Az Unió számára ez már sokkal nagyobb anyagi áldozatot követelt volna, mivel ez évi 400 millió eurót, a hét évre vonatkozóan összesen 2,8 milliárd eurót jelentett volna a költségvetés számára. A döntéshozók nem látták megalapozottnak, hogy ilyen nagy arányban támogassák a kultúrát, ezért egy köztes megoldást fogadtak el. 400 millió eurót különítettek el a kultúra finanszírozására a 2007–2013-as időszakra. Ez az összeg még kiegészül a Strukturális Alapokból kulturális tevékenységek infrastrukturális feltételeinek biztosítására elkülönített 6 milliárd euróval, mely jelentősen javítja az előbb felvázolt helyzetképet.

Kultúrafinanszírozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 340 3

Tóth Ákos könyve mindeddig a legkomolyabb vállalkozás a kultúrafinanszírozás témakörében magyar nyelven írt munkák közül. Az olvasó éppúgy megismerheti belőle a kultúrafinanszírozás elméleti kérdéseit, mint gyakorlati problémáit. Külön erénye a kötetnek, hogy a magyar kultúrafinanszírozás helyzetét összehasonlító nézőpontból, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország példáival összevetve tárgyalja és kitér az Európai Unió szupranacionális szintű szabályozására is. A könyv okfejtése és következtetései világosak, a szerző hozzásegít bennünket ahhoz, hogy e sokszor zűrzavarosnak ítélt területen tisztán lássunk. Mindezért Tóth Ákos kitűnő könyvét nemcsak a kultúrával foglalkozó szakembereknek, hanem a kultúra gazdasági háttere iránt érdeklődő laikus olvasóknak is örömmel ajánlom.

 

Bozóki András

politológus, egyetemi tanár, CEU Közép-Európai Egyetem

 

Bármilyen területre igaz, hogy a hazai gazdaságpolitikusok akkor követnek el végzetes hibát, ha egy külföldi gyakorlatot változtatás nélkül, sémaszerűen alkalmaznak itthon, vagy ha elvakult újítási vágytól égve gyökeresen újat próbálnak meg kitalálni. Sajnos az ilyen „egyszerű megoldások" kudarcaira általában csak az adott társadalmi szféra tönkretétele után jönnek rá. Kutató közgazdászok és gyakorló szakemberek közös felelőssége megpróbálni a kérdések bonyolultságát és összetettségét bemutatni, valamint szakmai diskurzusokon keresztül hatni a döntéshozókra. Ez a felelősség nyilvánul meg Tóth Ákos kellő szakszerűséggel és részletességgel megírt könyvében, amely kiváló kiindulási pont a kultúrafinanszírozás főbb kérdéseinek megismeréséhez. Ez a tankönyvként is használható munka értően és érthetően mutatja be a kultúrafinanszírozás elméleti alapjait, valamint az Európai Unióban honos gyakorlatokat. A hasznos példák és az esettanulmányok szerepeltetése mellett külön érdeme a szerzőnek, hogy összefüggésében elemzi a különböző országok kultúrafinanszírozással összefüggő történelmi gyökereit és azok intézményrendszerét. Jó szívvel ajánlom Tóth Ákos könyvét a kultúra különböző szegmenseiben tevékenykedőknek, kultúrpolitikai döntéshozóknak, illetve mindazoknak, akik gazdasági és társadalmi válságok idején sem feledkeznek meg arról, hogy a kultúra fenntartásában mindannyian érdekeltek vagyunk.

 

Komáromi György

gazdasági igazgató, Radnóti Színház

főiskolai tanár, Nemzetközi Üzleti Főiskola

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-kulturafinanszirozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave