Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Fertőzött növényi szövetek nukleinsav- és fehérjeszintézise

A legtöbb biotrop parazita hatására a megtámadott gazdanövény szöveteiben — elsősorban a fertőzés helye körül — a nukleinsav- és a fehérjeszintézis intenzívebbé válik. A fehérjeszintézis általános meggyorsulásán túl bizonyos enzimek (glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz, peroxidázok, fenol-oxidázok, aszkorbinsav-oxidáz) aktivitása többszörösére is növekedhet. Több esetben a kórokozó toxinja önmagában is hasonló változást okoz. Ugyanakkor a fertőzött szövetekben hormonális változások is tapasztalhatók, s ez is vezethet fokozott nukleinsav- és fehérjeszintézishez, bizonyos enzimek aktivitásában bekövetkező változásokhoz.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave