Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A bioregulátorok csoportosítása, a növényi hormonok általános jellemzése

A soksejtű szervezetek létének, normális fejlődésének feltétele, hogy a környezeti hatásokra megfelelően reagáljanak, a sejtek, szövetek között kölcsönhatás (intercelluláris koordináció) álljon fenn, hogy a növekedés, fejlődés harmonikus legyen. A sejtek, illetve szervek közötti korrelativ kapcsolat felbomlása rendellenességekhez vezet (pl. baktériumos gyökérgolyva, genetikai tumorok). Bár a sejtek közötti kölcsönhatásban, a környezeti változásokra adott válaszreakciókban fizikai tényezők (pl. turgormozgások, elektromos potenciálváltozás a Mimosa tigmotropizmusánál) is szerepet játszanak, a kémiai anyagok közvetítette kölcsönhatás általánosabb és jelentősebb. Azokat az endogén szerves vegyületeket, amelyek kis mennyiségben képesek a magasabb rendű növényi szervezetekben a környezeti hatások közvetítésére, a normális növekedés és fejlődés szabályozására, a sejtek, szövetek, szervek közötti korreláció fenntartására, növényi hormonoknak nevezzük. E vegyületek tehát kémiai közvetítőknek tekinthetők, azaz a termelődés helyéről — rendszerint egy adott szervből — elszállítódnak egy másik szervbe, szövetbe, s ott fejtik ki többé-kevésbé specifikus hatásukat. Alapvető kritérium tehát, hogy a termelés és a hatás helye elkülönül, s e vegyületek transzlokálódnak.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave