Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A fény formatív hatása (fotomorfózisok)

A fény számos anyagcsere-folyamatra hat, ezért érthető, ha a fény jelentősen befolyásolja a növények morfológiai sajátosságait is. Általánosan ismert a növények fényhiányra visszavezethető etioláltsága, aminek iskolapéldája a sötétben hajtatott burgonyagumó: ez vékony, hosszú hajtásokat fejleszt, klorofill nem képződik, a levelek aprók, pikkelyszerűek. A hosszú hajtás annak tulajdonítható, hogy az intemódiumok megnyúlnak. A sötétben és fényben hajtatott burgonya hajtásai azonos szártagúak, tehát a fényhiány nem a szártagok számát, hanem a szártagok megnyúlásos növekedését befolyásolja (270. ábra). Az etiolált hajtások szövettani felépítése is különbözik a fényben nőtt hajtásokétól. Legszembetűnőbb a szilárdító szövetek fejletlensége, ami nemcsak sötétben, hanem viszonylagos fényhiányban is tapasztalható. Ezzel magyarázható az intenzív növekedésű gabonafélék megdőlése is. A túlzott növekedés következtében ugyanis a lombozat az alsó szártagokat beárnyékolja, a relatív fényhiány pedig a szöveti differenciálódást gátolja.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave