Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A fotoperiódusos indukció fogalma

Garner és Allard amerikai növénynemesítők azt tapasztalták, hogy a ’Maryland Mammoth’ dohányfajta nyáron csak vegetatív szerveket fejleszt, és télen az üvegházban virágzik. Azt is megfigyelték, hogy bizonyos szójafajták a vetésidőtől, a vegetatív fázis hosszától függetlenül csak nyár végén virágoznak. E szokatlan jelenségekből arra következtettek, hogy mindkét növény csak rövid napszakos (nyár végi vagy téli) megvilágítás után virágzik. A nyári hosszúnappalos megvilágítást elsötétítéssel, az őszi-téli rövid nappalok hosszát mesterséges pótmegvilágítással megváltoztatva kimutatták, hogy a növények egy részénél a generatív fázisba való átmenetnek különleges környezeti igénye van: a napi megvilágítás időtartama. Egyesek hosszúnappalos, mások rövidnappalos megvilágítás után virágoznak. A harmadik csoportba azokat a növényeket sorolták, amelyek ilyen különleges igényt nem mutattak. Ezek a napi megvilágítás hosszától független időpontban virágoznak, azaz a megvilágítás hosszával szemben közömbösek. Megfigyeléseiket 1920-ban közölték, s a jelenséget fotoperiodizmusnak, a virágrügyek indukciójához (nem magához a virágzáshoz!) hosszabb nappali megvilágítást igénylő növényeket hosszú-, a rövidebb megvilágítást igénylőket pedig rövidnappalos növényeknek nevezték el e különleges környezeti igény alapján.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave