Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az öregedés fogalma, formái

Az ontogenezis során egy idő után a sejtek, szövetek, szervek, sőt az egész növény fiziológiai aktivitása csökken, ami jelentős sejtszerkezeti változásokkal is jár. Az embrionális sejtek differenciálódása során a protoplazma részaránya fokozatosan csökken, az élettelen sejtalkotók részaránya emelkedik. Megjelennek a vakuólumok, a sejtfal vastagodik, s a tracheák differenciálódása együtt jár a protoplazma elvesztésével, anyagcserét nem mutató, holt vízszállító csövek kialakulásával. A rost sejtjei is elhalnak. Egy differenciálódott növényi szerv élő és elhalt sejtek összessége, bizonyos sejtek elhalása a differenciálódás természetes velejárója. Eközben azonban a növényi testben a merisztémák megőrzik osztódóképességüket, s a növényi test gyarapszik, növekedik, új oldalképletek (levelek, oldalhajtások, oldalgyökerek) jelennek meg, az idősebb szervek pedig fokozatosan elhalnak. A növényi szervezetben tehát a sejtek, szövetek, szervek újraképződése és elhalása egymás mellett lejátszódó folyamatok. Amíg a szervezetben az újraképződés felülmúlja a sejtek, szövetek, szervek elhalását, a szervezet növekedik, majd megkezdődik az öregedés. Az öregedés (szeneszcencia) a fejlődés utolsó, az elhalást közvetlenül megelőző szakasza, ami sejtszerkezeti és fiziológiai változások összessége.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave