Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A mitokondriumok alternatív végoxidáza, a cianidrezisztens és maradéklégzés fogalma

Az oxidatív foszforilálással szorosan kapcsolt elektronszállító lánc utolsó tagja, a citokróm-oxidáz cianiddal specifikusan gátolható. Ennek ellenére számos növényi szövet cianid jelenlétében is mutat oxigénfogyást, amit cianidrezisztens légzésnek nevezünk. A cianid jelenlétében mért légzésben az elektronszállítás bizonyítottan elkerüli a citokrómokat. Ez a légzési út az ubikinonnál ágazik el, s az elektronokat szintén az oxigénre szállítja. Alternatív oxidáznak nevezett végoxidáza cianidra érzéketlen, de aromás hidroxámsavakkal (pl. szalicilhidroxámsav) és diszulfurámmal specifikusan gátolható. Természete pontosan nem ismert. Affinitása az oxigénhez sokkal gyengébb, mint a citokróm-oxidázé. Ezért az oxigéntenzió növelése fokozza az alternatív-úton folyó elektronszállítást. Hasonlóan az alternatív-út felé tolódik el az elektronáram, ha csökken a szöveti ADP-szint, mert az energiaigényes szintetikus folyamatok gátoltak (l. később, az adenilát-ciklus tárgyalásakor). Ezzel magyarázható, hogy nyugalomban levő raktározó szervek (pl. intakt burgonyagumó) légzése cianidrezisztens, mert a citokróm-út gátolt, a légzés az alternatív-utat követi.
A növényi szövetek légzése bizonyos körülmények között a cianiddal gátolható citokróm-út és az alternatív-út mellett egy eddig nem azonosított, harmadik légzési láncon is folyhat. Ha ugyanis e szövetek légzését cianiddal és szalicilhidroxámsavval együttesen gátoljuk, az oxigénfogyás nem szűnik meg teljesen. Ezt az oxigénfogyást maradéklégzésnek nevezzük. Ha ugyanis a cianid a citokróm-utat, a szalicilhidroxámsav pedig az alternatív-utat gátolja, az együttes jelenlétük esetén mért O2-fogyás csakis úgy értelmezhető, hogy az elektronszállítás egy harmadik úton is lehetséges. Szokás ezt az O2-fogyást „valódi maradéklégzés”-nek is nevezni, mert korábban a cianid jelenlétében mért légzést neveztük „maradék”-nak.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave