Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az öntözés hatása az asszimilációs felület nagyságára, a levelek produktivitására

A növények asszimilációs felületének nagysága, amit a levélterület-index (1 m2 vetésterület növényeinek összes levélterülete m2-ben) értékeivel fejezünk ki, meghatározza a növények által leadott víz mennyisége mellett az elnyelt fényenergia, valamint a vegetációs periódusban termelt szerves anyag mennyiségét is. Száraz művelés esetén a vegetációs periódusban fellépő vízhiány következtében nem csupán a csökkent levélnövekedés miatt alakul ki kisebb levélfelület, hanem azért is, mert az alsó levelek korábban elszáradnak, és ettől a termés telítődésének időszakában a levélfelület oly mértékben csökken, ami a szervesanyag-termelést jelentősen csökkenti. Öntözött állományok növekedését nem limitálja a víz, nagyobb levélfelület alakul ki, s az asszimilációs tevékenység időtartama is kitolódik, a lombozat természetes öregedése csak a vegetációs periódus végén következik be (119. ábra).

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave