Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A gyökerek tápanyagfelvételét befolyásoló tényezők

A talaj-növény kölcsönhatásban a növényállomány produktivitását, a genetikailag determinált biológiai potenciál realizálódását alapvetően meghatározó tápanyagfelvételben a talajtani és klimatikus tényezők hatása egyenként és komplexen is érvényesül. A növényházi termesztéstől eltekintve, a klímatényezők befolyásolásának lehetősége korlátozott. A termesztési folyamat során azonban a talaj fizikai, kémiai és biológiai tényezőit módunkban áll olyan irányban befolyásolni, ami elősegíti adott termőhelyen a termesztett fajta genetikailag rögzített potenciáljának maximális érvényesülését, a szervesanyag-termeléshez szükséges építőelemek optimális szintjét és arányát, s az ezek felvételét meghatározó fiziológiai folyamatok környezeti feltételeit. E komplex feladat megoldása a társtudományi (agrometeorológia, talajtan, agrokémia) és növényélettani ismereteket szintetizáló termesztéstechnika körébe tartozik. E helyen nem lehet cél a növényi produktivitást meghatározó tényezőkomplexum részletes tárgyalása, de a tápanyagfelvétel fiziológiai folyamatát befolyásoló legfontosabb tényezőket érintenünk kell. Itt is hangsúlyozzuk, hogy a tápanyag-utánpótlás csak ott vezet eredményre, ahol a tápanyagfelvétel feltételei (talajszerkezet, vízellátás stb.) kedvezőek, s ahol a növény igényének komplex kielégítésére törekszünk. Valamely tápelem egyoldalú intenzív adagolása ugyanis más elemek relatív hiányához vezet.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave