Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Anyagszállítás a növényi szervezetben

A plazmalemmán keresztül felvett ionok intracelluláris (sejten belüli) szállítását és megoszlását a sejtorganellumok hártyarendszerei befolyásolják. A sejtorganellumokban játszódik le a bioszintetikus folyamatok egy része, s a citoszolból (citoplazma mátrixból) a sejtorganellumok hártyáin keresztüli anyagtranszport ugyanúgy aktív folyamat, mint a plazmalemmán történő anyagfelvétel. Különösen jelentős a nitrát-, ammónium-, szulfát- és foszfátionok transzportja, hiszen ezek az ionok nagy mennyiségben vesznek részt a sejtorganellumokban lejátszódó anyagcsere-folyamatokban. Pl. a mezofillum kloroplasztiszaiban játszódik le a nitrit és a szulfát redukciója, de a sejtorganellumok határhártyáin igen jelentős az intermedierek, kofaktorok transzportja is. Mind a kloroplasztisz, mind a mitokondrium hártyarendszerében azokat az aktív transzportfolyamatokat tételezzük fel, amelyeknek szerepet tulajdonítunk a plazmalemma esetében is. E sejtorganellumok saját endogén ATP-készletüket — a fotofoszforilálás, illetve az oxidatív foszforilálás során termelt ATP-t — hasznosítják sajátos belső ionkoncentrációjuk megteremtésére. Ezen túl a mitokondriumoknak fontos szerepet tulajdonítunk a citoplazma ionegyensúlyának fenntartásában is. A sejtnedvbe aktív úton kiválasztott ionok többé-kevésbé kirekesztettek mind a sejt anyagcseréjéből, mind a sejtek közötti anyagvándorlásból. Ennek különösen fontos szerepe van sótűrő növények esetében, ugyanis e növények citoplazmája képes aktív kiválasztás útján sókoncentrációját szabályozni.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave