Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Elektronszállítás és redoxrendszerek

Az anyag- és energiacsere alapvető kémiai reakciója az oxidáció és a redukció. Az energiaigényes reduktív szintetikus folyamatok hidrogén- és elektronfelvétellel, az energiatermelő lebontó, oxidatív folyamatok pedig hidrogén-, illetve elektronleadással járó reakciók. A hidrogénátvitelben szereplő enzimek tárgyalása során láthattuk, hogy miközben az egyik szubsztrát hidrogént (protont) ad le (oxidálódik), a másik felveszi azt (redukálódik). A két ellentétes kémiai reakciót enzimek hatócsoportjai kapcsolják össze, s az oxidáció és a redukció egymástól elválaszthatatlan, az élő anyagban időben és térben szorosan kapcsolt folyamatok. Ezért e kapcsolt biokémiai folyamatokat redoxátalakulásoknak, az átalakulásban szereplő vegyületek és enzimek együttesét pedig redoxrendszereknek nevezzük. A redoxfolyamatok nem csupán hidrogén- (ill. proton-), hanem elektronátviteli reakciók is lehetnek. Ez esetben azt a molekulát, amelyik az elektront leadja — miközben oxidálódik — elektrondonornak, az elektronfelvétellel redukálódó molekulát pedig elektronakceptornak nevezzük. A kettő együtt redoxrendszert képez. Az elektrondonor bizonyos mértékű „elektronnyomással”, az akceptor pedig „elektronhiánnyal” jellemezhető. Ezek nagyságát elektromos potenciállal mérjük. A potenciálkülönbség a rendszer redoxállapotát tükrözi, amit redoxpotenciálnak nevezünk. A redoxfolyamatokban tehát elektronfelvételre, illetve -leadásra képes komponensekkel találkozunk. Példaként szolgáljanak a citokrómok. E redoxenzimek prosztetikus csoportja változó vegyértékű fémet, vasat tartalmazó porfirinvázas vegyület. A vas elektronfelvétellel redukálódik, leadva az elektront, oxidálódik:

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave