Gelencsér András

Ábrándok bűvöletében

A fenntartható fejlődés korlátai


Szellem a palackból

Nem elég, hogy tevékenységünk mellékhatásaként a légkörben akaratunkon kívül elképesztő, a teljes energiafelhasználás 120-szorosát kitevő mennyiségű többletenergiát termelünk, amivel hozzájárulunk a Föld felszíni hőmérsékletének emelkedéséhez, ezzel Pandora szelencéjét is kinyitottuk. Olyan léptékű öngerjesztő természeti folyamatokat szabadítottunk el, amelyekre egyáltalán nincs befolyásunk, és amelyek elszabadult hajóágyúként viselkedhetnek. Vegyük számba ezek közül a legfontosabbakat. Napjainkban a legerősebb, mégis a legkevésbé kritikus folyamat a hőmérséklet-vízgőz visszacsatolás. Ez azt jelenti, hogy ha a megnövekedett üvegházhatás miatt a felszíni hőmérséklet emelkedésnek indul, akkor megnő a párolgás, a meleg levegő több párát képes magában tartani (1 °C-os hőmérsékletemelkedés 7%-kal több vízgőzt jelent), és mivel a vízgőz erős üvegházhatású gáz, ezért tovább növeli a hőmérsékletet, még több víz lesz a légkörben, és így tovább. A folyamat visszafelé éppúgy működik, a csökkenő hőmérséklet kevesebb vízgőzt és kisebb üvegházhatást jelent. Ez a hőmérséklet-vízgőz visszacsatolás, ami lényegében úgy működik, mint egy autóban a szervokormány. Ha a kormányt elfordítjuk az egyik vagy a másik irányba, akkor rásegít, de magától természetesen nem kormányoz. A számítások szerint a vízgőz a többi üvegházhatású gáz által a légkörben termelt többletenergia mennyiségét megduplázza. Szerencsére azonban a többi üvegházhatású gázzal ellentétben a vízgőz légköri tartózkodási ideje rövid, átlagosan 10 nap, ezért, ha kedvező változások következnek be (például csökkenni kezd a szén-dioxid és a többi üvegházhatású gáz koncentrációja), akkor azokat rendkívül gyorsan képes lekövetni.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 858 4

Jelen kötet a hirtelen mindannyiunk számára forróvá vált globális fenntarthatóság témakörét járja körül unortodox módon, kizárólag a természet- és mérnöki tudományok eszköztárával. A képzeletbeli kamera a bolygón kívülről közelít a Föld felé, és a szerző áthághatatlan természeti törvények talaján számol le a fenntartható fejlődésről táplált, a politikai és a gazdasági elit rövid távú érdekeit kiszolgáló fényesen csillogó illúziókkal. A szerző „kardja” a modern civilizáció fennmaradásához nélkülözhetetlen hatalmas mennyiségű energia folyamatos biztosítása és az ehhez szükséges véges és korlátos erőforrások között feszülő ellentmondás. A szerzőt, aki a fenntarthatóság kérdéskörében a többséggel ellentétben „nem lóg a mesék tején”, kizárólag az emberiség jövőjéért érzett aggódás hajtja. Könyvében kíméletlenül megmutatja az érem eddig elhallgatott sötét oldalát, őszinte és felelős együttgondolkodásra hívja az olvasót. Hiszen itt valóban „a lét a tét”, nincs másik bolygónk és még egy zsetonunk az újrakezdéshez.

Ajánljuk mindenkinek, aki úgy érzi, hogy jelenleg a világban nem jó irányba mennek a dolgok, és akit mélységes aggodalommal tölt el saját és Földünk jövője. Feltéve ha kellően bátor ahhoz, hogy kilépjen az alternatív valóságok akolmelegéből.

Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Pannon Egyetem rektora, a levegőszennyezés és az éghajlatváltozás összefüggéseinek nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelencser-abrandok-buvoleteben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave