Gelencsér András

Ábrándok bűvöletében

A fenntartható fejlődés korlátai


Gaia bosszúja

A globális felmelegedésnek az egész világon súlyos következményei vannak, amelyek ráadásul öngerjesztő folyamatokat indíthatnak el. A légkörben levő víz kulcsszerepet játszik az időjárási folyamatok alakításában. Ahhoz azonban, hogy a vízgőzből esőt hozó felhők képződjenek, olyan mennyiségben kell jelen lennie a magasabb légrétegekben, hogy ki tudjon csapódni. Az, hogy a levegő mennyi vízgőzt képes magában tartani, a hőmérsékletétől függ, ráadásul hatványozottan. Minél melegebb a levegő, annál több vízgőz lehet benne anélkül, hogy kicsapódna. Pontosan úgy, mint egy szivacs: ha összenyomjuk (lehűtjük a levegőt), kifolyik belőle a víz, ha kiengedjük (felmelegítjük a levegőt), magában tudja tartani a vizet. Ha felmelegszik a levegő, és nem tud benne kicsapódni a víz, akkor nem képződnek felhők, és a napsugárzás akadálytalanul melegítheti a talajt, ami még jobban felmelegszik, még melegebb lesz, és így tovább. A felmelegedő talaj még könnyebben kiszárad, a párolgás mértéke lecsökken, így még kevesebb vízgőz tud a levegőbe jutni, tovább csökken a csapadék képződésének esélye. Mivel a párolgás egyfajta természetes légkondicionálóként is funkcionál, azaz hűt, ennek elmaradása tovább növeli a felmelegedés mértékét, így kialakulhatnak az extrém hőhullámok. Mivel az északi félgömb a globális átlagnál gyorsabban melegszik, ezek a folyamatok egyre gyakrabban sújtják az északi félteke szárazföldi területeit – Magyarországot sajnos az átlagosnál is jobban. E folyamatnak a legsúlyosabb következménye az egyre gyakrabban jelentkező, egyre hosszabb és súlyosabb aszály, amely a mezőgazdaságban és a gazdaság más területein is rendkívüli károkat okoz. A talaj kiszárad, a növények számára nem képes elegendő nedvességet biztosítani, így azok kiszáradnak és elpusztulnak. A kiszáradt talaj párolgással nem képes helyi záporok kialakulása számára szükséges vízpárát biztosítani. A kisebb tavak kiszáradnak, a folyók vízszintje leapad, ami miatt elakadnak a teherszállító uszályok, és meghiúsul a vízi úton történő áruszállítás. Ilyenkor még a folyók partján levő atomerőművek áramtermelését is korlátozni kell, mert a felmelegedett és leapadt folyóvíz nem képes a reaktorblokkok számára megfelelő mértékű hűtést biztosítani. Veszélybe kerülnek az ivóvízkészletek is, beleértve a föld alatti vizeket is, hiszen ezek utánpótlása ugyancsak a felszíni csapadékból származik.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 858 4

Jelen kötet a hirtelen mindannyiunk számára forróvá vált globális fenntarthatóság témakörét járja körül unortodox módon, kizárólag a természet- és mérnöki tudományok eszköztárával. A képzeletbeli kamera a bolygón kívülről közelít a Föld felé, és a szerző áthághatatlan természeti törvények talaján számol le a fenntartható fejlődésről táplált, a politikai és a gazdasági elit rövid távú érdekeit kiszolgáló fényesen csillogó illúziókkal. A szerző „kardja” a modern civilizáció fennmaradásához nélkülözhetetlen hatalmas mennyiségű energia folyamatos biztosítása és az ehhez szükséges véges és korlátos erőforrások között feszülő ellentmondás. A szerzőt, aki a fenntarthatóság kérdéskörében a többséggel ellentétben „nem lóg a mesék tején”, kizárólag az emberiség jövőjéért érzett aggódás hajtja. Könyvében kíméletlenül megmutatja az érem eddig elhallgatott sötét oldalát, őszinte és felelős együttgondolkodásra hívja az olvasót. Hiszen itt valóban „a lét a tét”, nincs másik bolygónk és még egy zsetonunk az újrakezdéshez.

Ajánljuk mindenkinek, aki úgy érzi, hogy jelenleg a világban nem jó irányba mennek a dolgok, és akit mélységes aggodalommal tölt el saját és Földünk jövője. Feltéve ha kellően bátor ahhoz, hogy kilépjen az alternatív valóságok akolmelegéből.

Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Pannon Egyetem rektora, a levegőszennyezés és az éghajlatváltozás összefüggéseinek nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelencser-abrandok-buvoleteben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave