Gelencsér András

Ábrándok bűvöletében

A fenntartható fejlődés korlátai


A Hamupipőke-effektus

A modern civilizáció vívmányainak fenntartásához ásványkincsekre és (egyelőre) fosszilis energiahordozókra van szükségünk. Az ásványkincsekben a kémiai elemek feldúsult formában találhatók meg a természetben jellemző átlagos gyakoriságukhoz képest. A dúsulás mértéke többszázszoros is lehet, a réz esetében például 230-szoros, az aranynál 2000-szeres, a foszfornál 130-szoros. Ezek tehát sűrített konzervek, éppúgy, mint a sűrített tej vagy a paradicsomkonzerv. Azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy ilyeneket a szükséges léptékben az emberiség nem képes létrehozni. Ezek ugyanis a természet „konzervgyárában” készültek többmillió év alatt. A ma kitermelt rézércek egykoron évmilliókig tartó vulkáni működés során váltak ki. A vasérctelepek egykori sekély tengerekből ülepedtek ki, az alumíniumgyártás nyersanyaga, a bauxit lehordódott trópusi talajok maradványa. A foszfátkőzetek egykoron élt állatok maradványaiban és ürülékében dús tengeri üledékek. Közös jellemzőjük, hogy képződésük emberi léptékkel felfoghatatlan időskálán, több tíz- vagy akár százmillió év alatt játszódott le. E folyamatok egy része már nem is tudna végbemenni, mert Földünk azóta jelentősen megváltozott. A vulkáni működés intenzitása például töredékére csökkent azóta, ami kialakulása után jellemezte bolygónkat. De a dinoszauruszok kihalását követő időszak dús vegetációja és meleg éghajlata is már a múlté. Ezeket a pótolhatatlan konzerveket elképesztő ütemben termeljük ki. A több tízmillió év alatt felhalmozódott készleteknek egy-két évszázad alatt a nyakára hágunk. Azaz minden egyes évben a múltban 250 ezer év alatt készült konzervet nyitunk fel. Nyilvánvaló, hogy ez nem mehet így az idők végezetéig, a konzervjeink előbb-utóbb elfogynak.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 858 4

Jelen kötet a hirtelen mindannyiunk számára forróvá vált globális fenntarthatóság témakörét járja körül unortodox módon, kizárólag a természet- és mérnöki tudományok eszköztárával. A képzeletbeli kamera a bolygón kívülről közelít a Föld felé, és a szerző áthághatatlan természeti törvények talaján számol le a fenntartható fejlődésről táplált, a politikai és a gazdasági elit rövid távú érdekeit kiszolgáló fényesen csillogó illúziókkal. A szerző „kardja” a modern civilizáció fennmaradásához nélkülözhetetlen hatalmas mennyiségű energia folyamatos biztosítása és az ehhez szükséges véges és korlátos erőforrások között feszülő ellentmondás. A szerzőt, aki a fenntarthatóság kérdéskörében a többséggel ellentétben „nem lóg a mesék tején”, kizárólag az emberiség jövőjéért érzett aggódás hajtja. Könyvében kíméletlenül megmutatja az érem eddig elhallgatott sötét oldalát, őszinte és felelős együttgondolkodásra hívja az olvasót. Hiszen itt valóban „a lét a tét”, nincs másik bolygónk és még egy zsetonunk az újrakezdéshez.

Ajánljuk mindenkinek, aki úgy érzi, hogy jelenleg a világban nem jó irányba mennek a dolgok, és akit mélységes aggodalommal tölt el saját és Földünk jövője. Feltéve ha kellően bátor ahhoz, hogy kilépjen az alternatív valóságok akolmelegéből.

Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Pannon Egyetem rektora, a levegőszennyezés és az éghajlatváltozás összefüggéseinek nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelencser-abrandok-buvoleteben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave