Gelencsér András

Ábrándok bűvöletében

A fenntartható fejlődés korlátai


Róka fogta csuka?

A Föld értékes konzervjei, legyenek azok energiahordozók vagy ásványkincsek, erősen fogyóban vannak. A fosszilis energiahordozók égetésének mellékhatásaként az éghajlatváltozás az élettér szűkülésével és a körülmények romlásával fenyeget. A megújuló energiára való átállás ugyanakkor azzal jár, hogy magának a hasznos energiának az előállításához is egyre több energiára és anyagra lesz szükség. Jelenleg a világon a megtermelt energia 5%-át fordítjuk a fosszilis energiahordozók bányászatára és energiatermeléshez szükséges erőművek létrehozására és működtetésére. Ez az arány – ami a rendelkezésre álló készletek kimerülésével amúgy is folyamatosan növekszik – a megújuló energiára való áttéréssel drasztikusan meg fog nőni. Ez azt jelenti, hogy egyre inkább azért kell majd energiát termelnünk, hogy egyáltalán legyen energiánk az energiatermeléshez és -tároláshoz szükséges berendezések gyártásához és működtetéséhez, az ezekhez szükséges anyagok kibányászásához. A kórházak, iskolák, színházak, laktanyák, bevásárlóközpontok, sportlétesítmények, hivatalok és otthonaink működtetéséhez csak az ezen felül megtermelt többlet-villamosenergia használható fel. Ráadásul mivel a szükséges ásványkincsek fogyóban vannak, és egyre hígabb konzervjeikhez tudunk csak egyre nagyobb anyag és energia ráfordításával hozzáférni, ez az arány minden évvel tovább fog romlani. Nem hangzik jól, ugye?


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 858 4

Jelen kötet a hirtelen mindannyiunk számára forróvá vált globális fenntarthatóság témakörét járja körül unortodox módon, kizárólag a természet- és mérnöki tudományok eszköztárával. A képzeletbeli kamera a bolygón kívülről közelít a Föld felé, és a szerző áthághatatlan természeti törvények talaján számol le a fenntartható fejlődésről táplált, a politikai és a gazdasági elit rövid távú érdekeit kiszolgáló fényesen csillogó illúziókkal. A szerző „kardja” a modern civilizáció fennmaradásához nélkülözhetetlen hatalmas mennyiségű energia folyamatos biztosítása és az ehhez szükséges véges és korlátos erőforrások között feszülő ellentmondás. A szerzőt, aki a fenntarthatóság kérdéskörében a többséggel ellentétben „nem lóg a mesék tején”, kizárólag az emberiség jövőjéért érzett aggódás hajtja. Könyvében kíméletlenül megmutatja az érem eddig elhallgatott sötét oldalát, őszinte és felelős együttgondolkodásra hívja az olvasót. Hiszen itt valóban „a lét a tét”, nincs másik bolygónk és még egy zsetonunk az újrakezdéshez.

Ajánljuk mindenkinek, aki úgy érzi, hogy jelenleg a világban nem jó irányba mennek a dolgok, és akit mélységes aggodalommal tölt el saját és Földünk jövője. Feltéve ha kellően bátor ahhoz, hogy kilépjen az alternatív valóságok akolmelegéből.

Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Pannon Egyetem rektora, a levegőszennyezés és az éghajlatváltozás összefüggéseinek nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelencser-abrandok-buvoleteben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave