Gelencsér András

Ábrándok bűvöletében

A fenntartható fejlődés korlátai


Okos új világ

A Föld lakóinak több mint a fele használja naponta az internetet. Hajlamosak vagyunk a világhálóra úgy gondolni, mint valami földöntúli légies tüneményre (pl. felhő), miközben a szomorú valóság az, hogy a világhálót működtető szerverek és az internetre kapcsolt 30 milliárd készülék (okostelefonok, tévék, számítógépek, „okoseszközök”) csak úgy zabálják az áramot. Ezeknek az internetre kapcsolt eszközöknek egy részét közvetlenül az energiafogyasztás mérséklésére használjuk, például az okosmérők rendszerét. De amit megnyerünk a réven, elveszítjük a vámon, mert az internet működtetése is energiát igényel. Az információtechnológiai (IT) szektor jelenleg a világ összes áramfogyasztásának 10%-át köti le, és az összes szén-dioxid-kibocsátás 5%-áért felel. Az előrejelzések szerint 2025-re már 20% lesz ez az arány. Az áramfogyasztás növekvő hányadát az adatközpontok működtetése jelenti, melyek fele gigantikus méretű, ötezernél is több szervernek helyet adó épület. Egyetlen ilyen épület évente 30 gigawattóra energiát használ el, ami 12 ezer háztartás éves villamosenergia-fogyasztásának felel meg. Az energiaszámla közel fele a hatalmas és állandó hűtési igényből származik. Az internet működtetésének energiafogyasztásából kiszámítható, hogy egyetlen művelet, például egy internetes keresés vagy egy honlap megtekintése mennyi energiát emészt fel. Szén-dioxid-kibocsátásra lefordítva 1‒50 g között változik. Minél több és nagyobb felbontású képet tartalmaz egy honlap vagy egy üzenet, annál több energiát emészt fel a megjelenítése és a továbbítása. Persze ennek a ténynek a közösségi média használói vagy az interneten önfeledten szörfözők nincsenek tudatában. Minél több adatot állítunk elő és használunk fel, annál több energiát kell a rendszer működtetésére fordítanunk. A kriptovaluták bányászata különösen energiaigényes. Egy év alatt az „iparág” több energiát használ fel, mint Hollandia teljes éves energiafogyasztása.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 858 4

Jelen kötet a hirtelen mindannyiunk számára forróvá vált globális fenntarthatóság témakörét járja körül unortodox módon, kizárólag a természet- és mérnöki tudományok eszköztárával. A képzeletbeli kamera a bolygón kívülről közelít a Föld felé, és a szerző áthághatatlan természeti törvények talaján számol le a fenntartható fejlődésről táplált, a politikai és a gazdasági elit rövid távú érdekeit kiszolgáló fényesen csillogó illúziókkal. A szerző „kardja” a modern civilizáció fennmaradásához nélkülözhetetlen hatalmas mennyiségű energia folyamatos biztosítása és az ehhez szükséges véges és korlátos erőforrások között feszülő ellentmondás. A szerzőt, aki a fenntarthatóság kérdéskörében a többséggel ellentétben „nem lóg a mesék tején”, kizárólag az emberiség jövőjéért érzett aggódás hajtja. Könyvében kíméletlenül megmutatja az érem eddig elhallgatott sötét oldalát, őszinte és felelős együttgondolkodásra hívja az olvasót. Hiszen itt valóban „a lét a tét”, nincs másik bolygónk és még egy zsetonunk az újrakezdéshez.

Ajánljuk mindenkinek, aki úgy érzi, hogy jelenleg a világban nem jó irányba mennek a dolgok, és akit mélységes aggodalommal tölt el saját és Földünk jövője. Feltéve ha kellően bátor ahhoz, hogy kilépjen az alternatív valóságok akolmelegéből.

Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Pannon Egyetem rektora, a levegőszennyezés és az éghajlatváltozás összefüggéseinek nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelencser-abrandok-buvoleteben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave