Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


A cég bemutatása

Esettanulmányunk szereplője egy 100%-ban magyar tulajdonú kkv (kis- és középvállalat), amely immár a nagyvállalati kategória határát súrolja. A céget 27 éve alapította a tulajdonosa, mely azóta minden évben töretlenül növekedett. Az árbevétel 2019-ben újabb rekorderedményként már 20 milliárd forint felett volt. Budapesten és Győrben saját és bérelt raktárkapacitással, valamint 5 logisztikai cross-dock ponttal működik. Emellett mindkét városban egy-egy irodában dolgozik a pénzügyi, IT-, beszerző-, marketing- és HR-csapat. Az értékesítést szintén saját állomány végzi, mely területi képviselőkből, telesales rendelésfelvevőkből, tanácsadó séfekből áll össze. A vállalat Magyarországon, Szlovéniában és Ausztriában értékesít. A cég profilja a HoReCa (Hotel-Restaurant-Café), vagyis a vendéglátás kiszolgálása, elsősorban a séfek számára kínál termékeket. A portfólió zömét a nagy forgalmat jelentő és a speciális húsáruk jelentik, friss és fagyasztott formában. Emellett elérhető minden, ami egy étel elkészítéséhez kell és amit – főleg a top, elismert séfek és a szállodák – igényelnek kiegészítésként a konyhai tevékenységhez (köretek, mártások, sajtok, olajok, édességek). A működés lényege, hogy a tucatnyi beszerző a világ minden tájáról behoz alapanyagokat. Ezeket a cég tárolja, szortírozza, átcsomagolja, porciózza és az így előállított portfóliót tudja a vendéglátásban dolgozó tulajdonos, séf megrendelni, összeválogatni. A vállalat valójában azonban szolgáltatást ad el: az évek során folyamatosan innovált és ennek eredményeképpen a partnerek számára igen kényelmes megoldás tőlük rendelni:

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave