Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


A második hullám – milyen a helyzet? jó. kicsit hosszabban? nem jó.

Eljött a nyár és végre zöld lámpát kaptak: nyithat mindenki, lehet étterembe menni, nyaralni. A vállalat forgalma szinte azonnal megugrott, és egész nyáron rekordokat döntött, Magyarországon. Mert a két másik országban maradtak a korlátozások, sőt egyre szigorodtak. Úgy tűnt, hogy egy jó nyár helyrebillent mindenkit. Ez részben igaz is volt, azt leszámítva, hogy az elvándorolt munkaerő nem akart visszatérni az ágazatba, vagy nem is tudott volna, mert évre, évekre bezártak a tulajdonosok felújítás vagy üzemméret-hatékonyság okán. Esetünkben szereplő vállalat júniustól ismét határozatlan idejű munkaszerződést kötött a munkatársaival, részben visszaállította a bónuszelemeket. A kereskedelem, arra számítva, hogy több hely nem fog már sosem kinyitni és/vagy gyenge anyagi lábakon áll, erőteljes új partner akvirálásba kezdett. Ezt a beszerzés által behozott kopogtató termékekkel, a termékportfólió házhozszállításával, street food jellegű termékek értékesítésével kezdte lefedni. Ez azonban mindenkitől rengeteg időt és energiát kívánt, a kollégák éjt-nappallá téve dolgoztak, miközben már ott lebegett a fejük felett a második hullám réme. A létszámterv szinte napi szintű követése, a szigorú költségkontroll és a megújult portfólió meg is hozta az eredményt: bár forgalomban nem, de árréstömegben elérték a 2019-es év szezonbevételét.

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave