Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


Általános bevezetés, a cég bemutatása

A FINO cégcsoportot Egyed László alapította 1993-ban, ma pedig már három gyermeke dolgozik benne, több mint 400 munkavállalónak adva munkát. A három utód közül a legidősebb a teljes cég gazdasági vezetői, a középső a tejüzem vezetői, míg a legkisebb a mezőgazdasági cégcsoport vezetői szerepét tölti be. Ezzel a generációváltással egy teljesen új szervezeti struktúra is kialakításra került. A korábbi területi elven vezérelt szervezet helyett egy szakmai, ágazati struktúra lépett életbe, amelynek élén az igazgatóság elnöke áll. Az esettanulmányban szereplő Bos Frucht Agrárszövetkezet két tehenészeti telepen (Homokszentgyörgy, Kazsok) összesen 2500 tejelő tehénnel és annak szaporulatával (Bárdudvarnok) gazdálkodik. Területeik (5434 ha) három megyében, hat telephely körül helyezkednek el. Az egymástól való távolságok jelentősek, amelyek a munkaszervezési, illetve a technológiai folyamatok egységesítési, hatékonysági kérdéseit meghatározzák. A tehenészeti ágazat jelenlegi struktúráját következetes fejlesztési, akvizíciós koncepció után érte el. A legfontosabb cél a meglévő tejipari feldolgozókapacitáshoz alapanyag biztosítása, a saját állománytól származó tej emelése, amelynek nagysága évente mintegy 26 millió liter tej.

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave