Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


Covid-járvány hatása a szervezeti működésre

A vállalat informatikai felkészültsége kiváló, még évekkel a világjárvány berobbanása előtt megkezdődött a számítógépes eszközpark és támogató infrastruktúra fejlesztése, amiben nagy szerepet kaptak mobilizálható technológiák (pl. laptopok). Az IT-stratégia aktívan hozzájárult a 2020. tavaszi, Covid-járvány alatt bevezetett korlátozások okozta kihívásokhoz történő alkalmazkodáshoz. Így kijelenthető, hogy a vállalatot IT-infrastruktúra szempontból felkészülten érte a világjárvány. A kihívások között szükséges megemlíteni, hogy a megfelelő IT-infrastruktúra mellett az adminisztrációs folyamatok digitalizáltsága még alacsony szinten állt. E területen már számos fejlesztés elindult, azonban a munkafolyamatok többsége még papíralapú megoldások mentén szerveződött. A járvány hatására sürgetővé váltak a digitalizációs feladatok. A mindennapi gyakorlatban ez azt jelentette, hogy egyik napról a másikra az érintett vezetők és munkatársak kidolgozták az elektronikus folyamatokat, ami megteremtette a távoli munkavégzés lehetőségét. A folyamatátszervezés kivitelezéséhez erőteljesen hozzájárul a cégcsoport felhatalmazó kultúrája és designgondolkodása, mivel a korlátozások bejelentését követően szinte azonnal, az érintett munkatársi kör (titkárság, könyvelés, pénzügy, IT, üzletágak adminisztratív képviselői) egy meeting keretében megkezdte az átalakítást, felkészülve a pár nap múlva bevezetésre kerülő otthoni munkavégzésére. A meeting keretében azonosításra kerültek a kritikus folyamatok, amelyek az üzemszerű működés alappillérei. Fontos kiemelni, hogy az átalakításban az adott területért felelős munkatársak vettek részt (nagyságrendileg 8-10 fő), ami nem feltétlenül a vezetői szintet jelentette. A gyors reagálás eredményeként szinte egy hétvége leforgása alatt működőképessé tették azt a rendszert, amely a karantén ideje alatt biztosította az üzemszerű működést. A meghatározó folyamatok közül például a bejövő számlák kezelésének digitalizált folyamata került kidolgozásra. A digitalizált folyamatok azóta a cég mindennapi működésének részévé váltak. Az eredményekhez egyértelműen hozzájárult a cégkultúrát jellemző magasfokú felelősségvállalás. Ha a munkavállalónak olyan az attitűdje, hogy szeretné csinálni, magáénak érzi a feladatot, érzi a saját felelősségét és azt, hogy szeretné megoldani, nem pedig „ugyan már, majd megmondják, miért hajtsam magam”, akkor ez tud működni. A cég HR-vezetése nagy pozitívumként élte meg a Covid-időszak változási folyamatát. Nyilván a megoldásközpontú gondolkodást segítette, hogy „mindenki sokkos volt”, és emellett a kidolgozás folyamatát természetesen kisebb elakadások és konfliktusok színesítették, ami végeredményében egy tanulási folyamat eredője.

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave