Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


Az empirikus felmérések módszertani háttere

A Miskolci Egyetem Gazdálkodástani Intézete 2015–16-ban, majd 5 évvel később 2020–21-ben félig strukturált mélyinterjús kutatást végzett tanácsadók és ügyfeleik körében. A felmérések célja a tanácsadási piac feltérképezése volt, de a válaszadók mindkét alkalommal részletesen kitértek az őket foglalkoztató aktuális kérdésekre is, hogy milyen tényezők akadályozzák leginkább vállalkozásuk működését, és milyen fejlődési lehetőségeket látnak maguk előtt. 2015–16-ban megosztották velünk a 2008-as pénzügyi válságból való kilábalás tapasztalatait, hogy utólag, a válság lecsengését követően, milyennek értékelik a válság hatását a vállalkozásukra, és értékelték a válságkezelésére alkalmazott módszerek jelentőségét. A Covid–19-járvány miatti korlátozások következtében kialakult válság alatt 2020–21-ben végzett felmérésben főként a tanácsadók tértek ki a digitalizáció nyújtotta megoldások jobb kihasználásának lehetőségére és ezek szükségességére. Értékelték, hogy a digitalizáció milyen mértékben befolyásolja a szervezetükben bizonyos feladatok ellátását és a költségeik alakulását, hogyan hat új szolgáltatások bevezetésére. Alkalmazzák-e vagy tervezik-e a digitális tanácsadási szolgáltatás nyújtását, ha igen, milyen területeken. A pandémia miatti korlátozások, karantén, kijárási korlátozások a vállalkozásokat is érintették, ebben a körben is felvetették a digitális tanácsadási szolgáltatás igénybevételének lehetőségét, kitértek arra, hogy ezt lehetségesnek látják-e, ha igen, milyen területeken, ha nem, miért zárkóznak el tőle.

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave