Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


Tartalomelemzés módszere

A szakirodalomban sok kvalitatív és kvantitatív módszertant találunk, melyek különböző mértékben szubjektívek, mind a módszertan elemeit, mind az elemzések értékelését illetően. Olyan módszertant célszerű kidolgozni és felhasználni, amelyben a lehető legkevesebb szubjektivitás van, nem vitatva egyes elemzők zseniális tehetségét és kevéssé reprodukálható intuícióit. Mindezek alapján inkább kvantitatív mint kvalitatív módszert kívánunk kifejleszteni, melyhez egyedi formalizálási módszert mutatunk be, mely kellően következetes, nem felhasználótól függő, reprodukálható, kevés adathibát generál, a konkurens módszereknél erősebben tömöríti az információt, ugyanakkor mégis lehetővé teszi a direkt és akár indirekt látens tartalmak, sőt hiperjelentések tanulmányozását. Egyfajta „Szent Grálra” van tehát szükségünk, mely mindezt lehetővé teszi. Mindezeken túlmenően olyan módszertant szeretnénk kifejleszteni, mely lehetővé teszi a mögöttes tartalom, a gyakori ismétlődés, az együttes előfordulás és a visszatérő sajátosságok automatizált megfigyelését, vagyis a többlettartalmak, elemzési módszerek túlnyomó részét. Alapvetésünk és egyben hipotézisünk, hogy az ismétlődések nem véletlenszerűek, és mögöttük olyan gondolatok állnak, amelyek jelentősek. Ilyen formában tehát hiszünk a kollektív intelligenciában és alapozunk is rá (H0.1 hipotézis). A kifejlesztett és bemutatott módszer figyelembe veszi az előfordulások relatív gyakoriságát, de célunk, hogy ezt kombináljuk az ún. jelentéstartalmak hálózatszerű összekapcsolódásával, mely jelentések nem függetlenek egymástól és a kapcsolódásuk is többletinformációt hordoz. Egy olyan jelentéskapcsolódási hálózatot építünk fel, melyben bizonyos gondolatok köré konkrét jelentések csoportosulnak („csomósodnak”), melyek kapcsolatai súlyként jelennek meg a hálózatban, és ez lehetővé tesz egy kapcsolatokkal súlyozott gyakorisági elemzést, a jelentések valódi súlyának megállapításához (ami egyfajta „fürtösödés” a szemantikai hálózatban). A hálózat matematikai formalizációja során a google „page rank”-nek nevezett és jól bevált kereséssúlyozási módszere adott alapötletet, melyet módosítottunk azzal a prekoncepcióval, hogy az emberi gondolkodásra jellemző, az általunk kommunikációs távolságnak nevezett jelenség, vagyis hogy az összetartozó gondolatok a kommunikációban is közelebb vannak egymáshoz, ami a kommunikációs távolság négyzetével csökken (H0.2 hipotézis). Az említések közötti kommunikációs távolság tehát nem független a mögöttes gondolati magtól. (Valószínűleg ez különösen igaz a beszélt spontán kommunikációra, ami a mélyinterjúk leiratának alapjául szolgál.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave