Kőműves Zsolt Sándor, Dajnoki Krisztina, Pató Gáborné dr. Szűcs Beáta, Poór József, Szabó Katalin, Szabó-Szentgróti Gábor, Szabó Szilvia (szerk.)

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Poszt-Covid-szindróma és bizonytalan helyzet menedzsment szempontjai


Válságkezelés a vállalatoknál

A szakirodalom vizsgálatai felhívták a figyelmet arra, hogy a vállalati válságkezelésnek vannak közös, és országonként, ágazatonként, tevekénységenként eltérő jegyei. Így egyes elemzések szerint, miközben a világjárvány példátlan sokkot okozott a munkaerőpiacon, a vállalatok általában nem bocsátották el a dolgozóikat (Fujita et al., 2020; Apedo-Amah et al., 2020), inkább (fizetett) szabadságra küldték őket, vagy csökkentették a munkaidőt, esetleg a béreket (Meyer et al., 2020). Egy további közös elem, hogy a világjárvány idején a digitális megoldások szinte minden vállalat működésében megjelentek (Pla-Baber, 2021; Apedo-Amah et al., 2020; Kuriakose & Tran, 2020; Mont et al., 2021), bár eltérő mértékben a különböző méretű és a különböző országokban működő vállalatok esetében (Apedo-Amah et al., 2020). A világjárvány a távmunka fokozódásához (Foss, 2021; Zou et al., 2020), a távoli üzleti tárgyalási modellek és a távoli munkaerő-toborzás (Zou et al., 2020), illetve az e-kereskedelem intenzívebb használatához (Andrews et al., 2021) vezetett. Az alkalmazások, az intranet, a közösségi média, az online kommunikációs platformok és más online megoldások bekerültek a napi üzleti rutinokba (Foss, 2021; Obrenovic et al., 2020; Andrews et al., 2021). Ma még nehéz megítélni, hogy a Covid–19 hosszabb távon is hatással lesz-e a vállalatok átszervezésére. Jelenleg annyit tudunk, hogy sok szervezet a fent említett „digitalizációval” reagált, azaz a termékek és szolgáltatások kommunikációjának és nyújtásának digitális eszközökre való átállásával (Mont et al., 2021). Mások „erőltetett szolgáltatásinnovációra” kényszerültek, azaz kényszerből tettek lépéseket az üzleti modellek átalakítására a különböző erőforrás- és működési korlátok között (Heinonen & Strandvik, 2020).

Kilábalás – Újranyitás – Növekedés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 061 5

A válságokból – okozza bármilyen természeti katasztrófa vagy szűklátókörű emberi cselekedetek sora – a kilábalás soha nem rutin feladat, nincs két egyforma bejárandó útvonal, ugyanakkor a cél legfontosabb jellemzője mégis azonos: a válság előtti állapothoz képest megerősödve jönni ki belőle. Gazdasági, társadalom rendszerek esetében ez nem pusztán azt jelenti, hogy a válságot túlélni képes, korábbi anyagi és szellemi értéktermelő folyamatokat még hatékonyabban legyünk képesek végezni, hanem azt is, hogy a megerősödés keretében történjen prevenció: lehetőleg ugyanez a helyzet ne ismétlődhessen meg, láthassuk előre és tudjuk megelőzni, illetve hatását radikálisan csökkenteni. Mindez azt jelenti, hogy a vezetés számára nincs egy az egyben másolható forgatókönyv. A menedzsmentnek egy adott szervezet esetében a helyi és regionális tényezők figyelembevételével kreatív, egyedi és hatékony megoldásokat kell kidolgoznia.

Ha fentiekben egyetértünk, joggal tehető fel a kérdés: miért van szükség olyan könyvre, amely egy konkrét válság és az azt követő kilábalási és növekedési pályára állási időszak menedzsment eszközeit mutatja be?

A válasz ugyanakkor egyértelmű: nem tudunk másból tanulni. Ha a változás- és válságmenedzsment irodalmát áttekintjük, látható, hogy nem tudunk mást tenni, mint rögzíteni a tényeket, elemezni a sikeresnek bizonyult stratégiákat és döntéseket éppúgy, mint a kudarcokat annak érdekében, hogy egy következő válság idején gazdagabb eszköztárból meríthessenek a menedzserek a megoldáskereső folyamataikban. Alkothatók elméleti modellek és sikeresnek tűnő ökölszabályok, mégis a vezetők szakmai kihívása és felelőssége, hogy azokat megfelelően adaptálják a konkrét helyzetben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kilabalas-ujranyitas-novekedes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave