Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Megválunk végre a toxikus nehézfémek felhasználásától?

Fontos fejleménynek tekinthető, hogy a megfigyeléseknek, a tudományos vizsgálatoknak köszönhetően nemzetközi környezetpolitikai programok és megállapodások születtek a toxikus nehézfémek ügyében. Azonban csak a tartalmi elemek (konkrétabb célok, rendelkezések, eszközök), a kompromisszumokat tükröző megfogalmazások, a kivételek lehetőségei, a kötelező érvényű és az önkéntesen teljesíthető előírások, vállalások alapján ítélhető meg egy program vagy egy megállapodás végső célkitűzéséhez1 mérhető „megfelelősége”, amit bevett módon környezeti vagy ökológiai hatékonyságának neveznek. Ezalatt elsősorban tehát azt értjük, hogy a kockázatok, a káros hatások kiterjedtségéről, súlyosságáról feltárt, tudományosan megalapozott ismeretekhez mérten milyen konkrétabb szabályozási, korlátozási célokról, beavatkozási intézkedésekről és eszközökről sikerült megegyezésre jutni, azokat minden fél által elfogadott módon rögzíteni a szóban forgó nemzetközi dokumentumokban. Ez utóbbiakhoz képest ítélhető meg a programok, megállapodások tevőleges végrehajtásával mérhető intézményi és jogi hatékonyság, vagyis hogy legalábbis az elfogadott konkrétabb célokból ténylegesen mi valósul(t) meg. Az értékelést ez utóbbi szempontok mentén kezdjük (1.4.1., 1.4.2.).

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave