Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Hulladékok a Déli-sarkvidéken

A Déli-sarkvidék kontinensén, az Antarktikán a zord viszonyok miatt nem túl sok ember fordult meg az 1990-es évekig; többségük az 1957/1958-as Nemzetközi Geofizikai Év során és az azt követően létesített kutatóállomásokon járt. Az itt folytatott megfigyelések hozzájárulnak a globális környezeti rendszer működésének megértéséhez, amire a legismertebb példa az „ózonlyuk” felfedezése 1984-ben a brit Halley-állomás kutatói által. A térség sajátosságai miatt viszont szinte mindent oda kell szállítani, ami az állomások létesítéséhez, fenntartásához, a személyzet ellátásához, megfelelő életkörülményeihez, a tudományos vizsgálatokhoz szükséges. Az ottani életvitel során, az anyagok felhasználása közben, az eszközök használatának folyamatában és elhasználódásuk után pedig különféle minőségű és mennyiségű, szilárd és folyékony hulladék keletkezik. A természeti környezet terhelését tetézi, hogy az utóbbi néhány évtizedben fellendült az antarktiszi turizmus is. (Ebbe a térségbe a légkörön keresztül is érkeznek szennyező anyagok, amire az egyik „elhíresült” példa a DDT felfedezése a pingvinek szervezetében [Geisz, 2004]. E helyütt azonban csak a térségben keletkezett, illetve hátrahagyott szennyező anyagokkal, hulladékokkal foglalkozunk.)

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave