Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Milyen legyen a gazdaság: zöld és/vagy körforgásos?

A 2007–2009 közötti globális gazdasági recesszióból való kilábalás módját illetően megerősödtek a „zöld gazdaságra”, majd a „körforgásos gazdaságra” való átállást szorgalmazó elképzelések. Ezek előnyeit újabb és újabb tanulmányokban, szakpolitikai programtervezetekben mutatták be. Ha nem is ezekkel az elnevezésekkel, de az ilyen tartalmú – a természeti erőforrásokkal való gazdálkodásra és a környezetszennyezésre, a hulladékokra nézve is új szemléletű – koncepciók jóval régebbi keltűek, akárcsak tudományos megalapozásaik. Mindenekelőtt a gazdaság és a környezet közötti anyagáram kiterjesztett modellezése [Victor, 19721] vagy néhány ökológiai közgazdasági tanulmány említhető [Pearce et al., 1989; Costanza et al., 1991; Costanza, 19912; Pearce, 1992]. A változások szükségességére hazai kutatók is rámutattak [Kerekes, 1998; Simai, 2001]. Miközben a tudomány berkeiben folytatódott ezeknek az irányzatoknak a továbbfejlesztése, a korábbi világtalálkozókon (1992, 1997, 2002) nem kapott kellő hangsúlyt, hogy milyennek kellene lennie a fenntartható fejlődés gazdasági dimenziójának.3

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave