Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


A lehetségestől a bizonyosságig: az együttműködés kibontakozása

A légköri ózon megfigyelésével, a magaslégköri ózonréteg vizsgálatával kapcsolatos együttműködés kezdeteire már utaltunk, így a Nemzetközi Ózon Bizottságra (IUGG/IO3C, 1948-tól), a Globális Ózon Megfigyelő Rendszerre (GO3OS, 1957-től), az Ózon Adatok Világközpontjára (WODC, 1960-tól), a Nemzetközi Földmágnességi és Aeronómiai Szövetség (IUGG/IAGA) 1973. évi konferenciájára. Már az 1970-es évek elején magas szintű fórumok – így az 1972. évi ENSZ-konferencia (Stockholm) és az 1975. évi páneurópai konferencia (Helsinki) – előkészületei során vitatéma lett az „ózonprobléma”, de a viták a résztvevők különböző vélekedéseit tükrözték az akkori tudományos ismeretekről, amit nyilvánvalóan befolyásolt az érintett tevékenységek vonatkozásában országaik eltérő gazdasági helyzete és érdeke. A tovább bővülő tudományos kutatásokra támaszkodva az 1970-es évek végétől alakult ki egyetértés arról, hogy szükség lehet olyan közösen egyeztetett teendőkre, amelyek elősegíthetik a kockázatok tisztázását és akár azok elővigyázatos mérséklését. Az alapvető fordulatot az Antarktisz feletti „ózonlyuk” felfedezése hozta el 1984-ben, aminek nyomán felgyorsultak a politikai egyeztetések az ózonréteg védelmére irányuló megállapodásról.

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave