Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Az ózonkárosításnak véget kell vetni: a nemzetközi jogi eszközök

Az ózonréteg védelmét célzó szabályozási folyamatban négy időbeli szakaszkezdet azonosítható – a Bécsi Ózonréteg-védelmi Egyezményhez, illetve Montreali Jegyzőkönyvéhez kötődően – a szabályozott vegyi anyagok szerint, vagyis, hogy mikor és mely anyagok termelésének, felhasználásának és nemzetközi kereskedelmének korlátozása indult meg. Ezekre környezeti megfontolások, technológiai lehetőségek és társadalmi-gazdasági érdekek számításba vételével kerülhetett sor. Némi egyszerűsítéssel ezek az időszakkezdetek a következők: a „kemény freonok” szabályozásának megindulása az 1985-ös egyezménnyel (CFC-szabályozás); 1992-től számíthatóan a „lágy freonok” korlátozása (HCFC-szabályozás); a Montreali Jegyzőkönyv testületei által a „zöld freonok” kibocsátáscsökkentésének elősegítése 1998-tól az ezekkel mint üvegházhatású gázokkal foglalkozó klímapolitika keretében (HFC-szabályozás); 2016-tól pedig ez utóbbi anyagokkal való törődés átvállalása vagy visszavállalása a Montreali Jegyzőkönyv újabb módosításával. Mindeközben más vegyi anyagok, például a halonok szabályozása is haladt a maga útján.

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave