Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


A globális „ózonprobléma” megoldása és átterhelése

Az ózonréteg-védelmi egyezmény és jegyzőkönyvének kidolgozása során felmerült az ezek által tárgyalt vegyi anyagoknak az éghajlatot érintő hatása is, hiszen jelentős a légköri üvegházhatásuk. Az ózonkárosító anyagok nemzetközi szabályozása során azonban hosszú időn át csak arra voltak tekintettel, hogy – az azokat kiváltó, helyettesítő anyagok, eljárások kidolgozásának, bevezetésük gazdaságossági feltételeinek függvényében – mielőbb abbamaradjon az ózonréteg emberi tevékenységek általi veszélyeztetése. Ez a törekvés viszont egy másik veszélyes folyamat megerősödésével járt együtt, amelynek mérséklése az éghajlatváltozásról szóló 1992. évi egyezmény és az azt kiegészítő újabb megállapodások célkitűzése lett. A teljességgel „ózonbarát”, de számottevő üvegházhatással, vagyis globális melegítő képességgel (GWP)1 rendelkező „zöld freonok” ügyében – az említett egyezmény Kiotói Jegyzőkönyvének 1997. évi elfogadását követően – 1998-tól vállalták az ózonréteg-védelmi Montreali Jegyzőkönyv testületei az e vegyi anyagokra is kiterjedő klímapolitikai intézkedések elősegítését. (Az utóbbi jegyzőkönyvhöz kötődően ez már a „HFC-szabályozásban” való közreműködési szándékot jelezte, mert erre 1992-ben még nem volt meg a készség, amikor véglegessé vált az éghajlatvédelmi egyezmény.)

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave