Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Változékonyság és változás: „természetesen” volt, van, lesz

Az éghajlati rendszer állapota a történelmi idők során mindig változott, még ha nem is olyan tág határok között, mint a földtörténet addigi néhány milliárd éve alatt. A jégkorszakoknak vagy az azoknál sokkal rövidebb időtávú eljegesedési és köztes melegebb periódusoknak napjainkra már jól azonosított – geofizikai folyamatokkal, a Föld keringési jellemzőiben mutatkozó ciklusokkal kapcsolatos – természeti okai voltak. Az ezekhez képest néhány évszázadra, évtizedre vagy évre terjedő időszakok jóval kisebb mértékű éghajlati ingadozásai más okoknak vagy e környezeti rendszer belső folyamatai következményeinek tulajdoníthatók. A klíma változékonysága nyilvánvaló volt már a korai történelmi időkben, hiszen közvetlenül befolyásolta az emberek életét, de a jelenség területi és időbeli jellemzőinek, hatásainak részletes leírására, beható természettudományos vizsgálatára csak később került sor. A 19. század második felétől kezdődően mind gyakrabban felvetődött, hogy kell-e számítanunk a régmúltban történtekhez hasonló, nagyfokú változásokra. Soós Mihály a földtörténeti időszakokra utalva így fogalmazott: „Ily erőszakos átalakulások kétségkívül az éghajlati viszonyok általános jellegét is megváltoztatták, mi mellett közvetlen adatok hiányában a föld gyomrába zárt őslények maradványainak földrajzi elterjedése nyújt nyilvános bizonyítékot. Általános értelemben történik-e napjainkban e téren is változás? Azt a mienknél szerencsésebb utókor döntheti el.” [Soós, 1870] Közel négy évtizeddel később Róna Zsigmond hasonlóképpen vélekedett: „Az egyirányú éghajlatváltozáshoz komolyan majd csak akkor lehet meteorológiai bizonyítékot találni, ha egy-két száz évre terjedő homogén feljegyzésekkel rendelkezünk.” [Róna, 1909]

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave