Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


Az antropogén hatások feltárása, de elhúzódó és éles vita a következményekről

Az éghajlati rendszer állapotában végbemenő nagyfokú változások okainak vizsgálatai hosszú időn át elsősorban azt voltak hivatottak megvilágítani, hogy a földtörténet során miért és miként alakultak ki jégkorszakok és jégmentesebb időszakok. Jóval később merült fel, hogy a földi éghajlatot emberi tevékenységek is befolyásolhatják. E lehetőség tisztázása azonban nehéz feladatnak bizonyult. Miközben a 20. század közepétől – a „nagy felgyorsulásnak” nevezett folyamat egyik jeleként – gyorsan nőtt az emberi tevékenységek által kibocsátott szén-dioxid és néhány más gáz mennyisége és légköri koncentrációja, egyebek mellett választ kellett adni arra a kérdésre, hogy miért nem folytatódott a felszíni átlaghőmérséklet – azt megelőzően mintegy három évtizeden át tartó – emelkedése. A hidegháborús időszakban ráadásul megjelentek az éghajlatváltozás „hadászati árnyoldalai” is; ezek lehetséges következményeinek felmérése szintén a kutatókra várt.

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave