Faragó Tibor

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése


A nemzetközi környezetpolitikai „tanulási” folyamat: korábbi megoldások átvétele vagy elvetése, a szinergia fontossága

A nemzetközi környezetpolitika fejlődése során különféle alapelvek, szempontok, eljárások, eszközök épültek be az antropogén környezeti problémák megoldására irányuló programokba, megállapodásokba. Ha az előbbiek valamelyikéről sikerült megegyezésre jutni egy program vagy megállapodás kidolgozása során, és az a későbbiekben jól alkalmazhatónak látszott egy másik környezeti ügyben, akkor felmerülhetett és sok esetben meg is történt annak átvétele. Ebben az értelemben ez egy tanulási folyamat, amelynek részeként lényeges lehet korábbi tapasztalatok számításba vétele vagy korábbi megoldási, eljárási módok felhasználásának, illetve adaptálásának megfontolása [UNEP, 20071]. Bármennyire is magától értetődőnek látszik a korábbi esetekből való okulás, beleértve a megfelelő válaszok meghatározását, ez mégsem érvényesült kellő következetességgel [SLG, 20012]. Amiben közrejátszhatott, hogy a sokoldalú együttműködési folyamat ugyan a kétoldalú környezeti konfliktusok rendezéséből nőtt ki, de annak környezetpolitikai és környezetjogi tapasztalatai nem adhattak elégséges támpontot a nagytérségű, illetve globális problémák megoldásához [Bándi, 19933].

Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 875 1

A közös planetáris otthonunkra ható, az emberi tevékenységekből eredő környezetkárosító folyamatok az elmúlt egy évszázadnyi időszakban globális szintűvé váltak. A természeti környezetünkre gyakorolt kiterjedt hatásaink sorában a toxikus nehézfémek, a vegyi anyagok és hulladékok környezetszennyezésének, az ózonkárosító anyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának következményei súlyosan érintik a jelenlegi és a jövő nemzedékek életét, életminőségét is. A kötet szerzője bemutatja e problémák felismerésének történetét, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését, a különböző programokat és megállapodásokat, levonja a jövőre nézve is legfontosabbnak tartott tanulságokat.

Környezetünk veszélyeztetése az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan ebből a kötetből is kitűnik, tudományos ismereteink bővülése és a nemzetközi együttműködés kibontakozása mentén lehetséges e veszélyes folyamat megállítása. Faragó Tibor évtizedek óta foglalkozik ezzel a témakörrel, számos nemzetközi együttműködésben is részt vett, így nemcsak a planetáris környezeti állapot alakulásának természeti törvényeit, hanem az arra ható emberi tevékenységek és szabályozásuk összetett folyamatait is részleteiben ismeri. A szerző már globális szinten kritikussá vált környezeti ügyekről szóló tartalmas és olvasmányos kötetét e témákkal ismerkedők és azokban már jártasabb olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése és megoldási lehetőségei iránt érdeklődnek.(Bozó László akadémikus, MTA Földtudományok Osztály elnöke)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-planetaris-kornyezetunk-veszelyeztetese-es-megmentese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave