Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Korábbi kutatások 

Silverstein és Bengtson (1997) az Egyesült Államokban, Dykstra és Fokkema (2011) pedig európai országokban vizsgálta az intergenerációs szolidaritás típusait Bengtson és Roberts elmélete alapján. Silverstein és Bengtson (1997) vizsgálatában az egyesült államokbeli családok mintáján az intergenerációs szolidaritás öt dimenziója alapján különített el típusokat (a normatív dimenziót nem tudták figyelembe venni kutatásukban). Két kongruens típust találtak, ahol a szolidaritási dimenziók hasonlóak voltak: a szoros kapcsolattal jellemezhető családokra („tight-knit”) a szolidaritás minden dimenziójának magas szintje, míg a közömbös („detached”) típusra a szolidaritás minden dimenziójának alacsony szintje volt jellemző. A másik három típus vegyes: a „közvetlen” típusba tartozók esetében a szolidaritás minden formája jelen van, kivéve a funkcionális szolidaritást; a „kötelező” („obligatory”) csoportban jellemző a földrajzi közelség és a gyakori kontaktus a szülők és gyermekek között, de az érzelmi kapcsolat és a vélemények konszenzusa nem jellemző; az „intim, de eltávolodott” („intimate but distant”) csoportban az érzelmi kapcsolat és a vélemények konszenzusa jellemző, de a családtagok távol élnek egymástól, a kontaktusok száma alacsony és a segítés előfordulása ritka.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave