Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Az intergenerációs szolidaritás típusai Magyarországon

Az intergenerációs szolidaritás típusainak elkülönítése érdekében klaszterelemzést végeztünk. Mivel az intergenerációs szolidaritás egyes dimenzióit ordinális változókkal mértük, ezért azokat kétértékű változókká alakítva vontuk be az elemzésbe, és a klaszterek közötti távolság mérésére a kétértékű változók esetében használható Jaccard-mérőszámot választottuk. Hierarchikus klaszterelemzéssel képeztük a klasztereket. A (Calinski-Harabasz F-statisztika alapján) legjobb illeszkedést mutató klaszterelemzés nyolc csoportot különített el a mintán belül, ugyanakkor ezen belül négy hasonló tulajdonságokkal jellemezhető kisebb csoport összevonásával egy öt klaszterből álló csoportosítást alakítottunk ki, ezeket „együttlakás”, „szoros kapcsolat”, „lazább kapcsolat”, „funkcionális” és „eltávolodott” klaszternek neveztük el. A klaszterelemzés során elkülönített csoportokat a 3. és 4. táblázatokban mutatjuk be (az eredeti klasztereket lásd a mellékletben).

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave