Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Konklúzió

Ebben a fejezetben az egyik legfontosabb családi kapcsolatot, a szülők és (felnőtt) gyermekeik közötti viszonyt vizsgáltuk Bengtson–Roberts (1991) nemzedékek közötti szolidaritásra vonatkozó elmélete alapján Magyarországon. Ez az elmélet nemcsak a generációk együttlakása, a kontaktusok és a tényleges segítség alapján definiálja a szolidaritást, hanem a szülők és felnőtt gyermekeik véleményeinek, értékeinek egyezését, a családtagok közötti kapcsolat minőségét és a normatív kötelezettségeket is figyelembe veszi. A korábbi irodalomban nem találtunk példát Magyarországon a nemzedékek közötti szolidaritás Bengtson elméletének alapján történő szociológiai vizsgálatára, a kutatások az egyes szolidaritási dimenziókat külön vizsgálták. Ezek a kutatások azt mutatták, hogy a generációk közötti együttélés mértéke és az intenzív segítségnyújtás előfordulása az idős szülők irányába más európai országokkal összehasonlítva relatíve magas, a normatív szolidaritás mértéke ugyanakkor alacsonyabbnak bizonyult, mint néhány másik kelet-európai országban.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave